Czym jest piaskowanie?
Na początek trochę definicji. Piaskowanie jest to proces technologiczny polegający na czyszczeniu różnych powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza z dodatkiem wody lub też nie.
Dlaczego z użyciem materiału ściernego? Materiał ścierny to nic innego jak ścierniwo w postaci chociażby piasku, które w strudze silnego, sprężonego powietrza „kierowane” jest na powierzchnię, którą chcemy oczyścić. Powierzchnię zazwyczaj oczyszczamy ze rdzy, starej powłoki malarskiej, lakierów, gumy i innych zabezpieczeń i powstałych zabrudzeń. Proces piaskowania wykonujemy przed procesem nakładania farby czy lakierów na różnego rodzaje powierzchnie: metalowe, drewniane, plastikowe, ceglane itd.
Piaskowanie - stara/nowa metoda czyszczenia strumieniowego
Metodę piaskowania możemy przyrównać do szlifowania, jednak w tym przypadku otrzymujemy wymaganą do malowania szorstkość powierzchni, czyścimy dokładniej w trudno dostępnych miejscach, a przede wszystkim wykorzystujemy różnego rodzaju ścierniwa dzięki czemu jesteśmy w stanie oczyścić niemalże każdą powierzchnię, z każdego rodzaju materiału bez jego uszkodzenia!
Piaskowanie jako metoda czyszczenia istnieje od dawien dawna. Jak wiemy, podczas zdzierania starej powłoki farby, lakieru, czy zaawansowanej rdzy, wydziela się duże zapylenie.
Po procesie piaskowania, uzyskujemy jednolitą, oczyszczoną z wszelkich zabrudzeń, rdzy, farb, lakierów powierzchnię, która jest równa. Piaskowanie przywraca nam powierzchnię lub dany przedmiot do stanu surowego – i tak chociażby metal, drewno czy aluminium.
Dlaczego piaskowanie jest nową metodą? Może inaczej – piaskowanie jest coraz bardziej popularną usługą i metodą, która znajduje coraz to większe spektrum wykorzystywania do czyszczenia i renowacji przeróżnych rzeczy. Pomijając przemysł, w którym piaskowanie jest znane i używane od dawien dawna, tak takie gałęzie jak budownictwo, motoryzacja czy oczyszczanie miasta znajdują coraz częściej wykorzystanie w metodzie piaskowania.
Jako ścierniwo można stosować inne materiały ścierne jak: szlaka pomiedziowa, śrut, elektrokorund, a także jedne z najnowocześniejszych – soda, kuleczki szklane lub granulat szklany.
Przykładem praktycznym do czego wykorzystujemy piaskowanie:
– usuwanie rdzy, farby z metalowych powierzchni
– usuwanie starej powłoki lakieru z powierzchni drewnianych
– usuwanie zabrudzeń środowiskowych z cegły, kostki brukowej i innych
Piaskowanie a klasa czystości oczyszczanej powierzchni
Klasa czystości to stopień w jakim zostanie usunięta farba, lakier czy rdza z oczyszczanej powierzchni. Według normy PN-ISO 8501-1 wyróżniamy 4 klasy czystości:
– SA 1
– SA 2
– SA 2,5
– SA 3
W klasie SA 3 oczyszczona powierzchnia musi być idealna – zero farby, lakieru czy rdzy. W klasie SA 1, farba i inne zanieczyszczenia na oczyszczanym podłożu nie są usuwane, a raczej tylko chropowacone – w taki sposób, aby nakładana nowa farba miała się do czego „przykleić”.
To od klienta zależy jak ma zostać oczyszczony dany element.
W większości przypadków, klasa SA 2,5 w zupełności wystarcza i jest wymagana przez inwestorów.
Dzięki stosowaniu wszystkich możliwych dostępnych metod oczyszczania strumieniowego, jesteśmy w stanie oczyścić niemalże każdą powierzchnię z każdego zabrudzenia.
Warto wiedzieć podczas piaskowania
Do efektywnego działania w procesie czyszczenia strumieniowo-ściernego jakim jest piaskowanie należy mieć odpowiedni do tego sprzęt. Im bardziej jest wydajny sprzęt, złożony z lepszych podzespołów, tym dużo szybciej i dokładniej oczyszczamy daną powierzchnię. W technologii piaskowania liczy się czas obróbki danego materiału, dzięki czemu zmniejszymy koszty samego czyszczenia – głównie zużycia ścierniwa oraz energii na pracę sprężarki.
Bardzo ważnym aspektem podczas pracy przy piaskowaniu jest zapewnienie specjalnej ochrony BHP operatorowi. Podczas piaskowania stali z różnych farb czy zabrudzeń, wytwarza się dosyć spore zapylenie, które jest szkodliwe.
Sprzęt do piaskowania
Jak w każdej dziedzinie, tak samo do procesu piaskowania wymagany jest zaawansowany sprzęt. Zestaw do prawidłowego działania składa się z:
– piaskarki
– kompresora-sprężarki
– osprzętu z wężami oraz dyszą
Można dzielić sprzęt na taki do domowego użytku, dzięki któremu za nieduże pieniądze zakupimy sprzęt, który pozwoli nam oczyścić nieduże przedmioty, a także na te profesjonalne i przemysłowe. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wykonanie piaskowania danej rzeczy, czy też powierzchni – kostki brukowej, cegły, domu drewnianego czy innych jest opłacalne w zainwestowanie w swój sprzęt czy też powierzenie tego profesjonalnej firmie.
KONTAKT
Zadzwoń lub skontaktuj się za pomocą formularza kontaktowego. Przedstaw nam zakres materiału do piaskowania.
OFERTA/USŁUGA
Otrzymasz od nas ofertę piaskowania/szkiełkowania/sodowania. Usługę wykonamy solidnie i w krótkim terminie.
Podałeś,że mało kto wie,że piaskowanie jest w Polsce zabronione. Ok podasz mi podstawę prawną??