Piaskowanie – co to jest i do czego jest wykorzystywane?

Piaskowanie-metali-konstrukcja-stalowa

Czym jest piaskowanie?

Na początek trochę definicji. Piaskowanie jest to proces technologiczny polegający na czyszczeniu różnych powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza z dodatkiem wody lub też nie.

Dlaczego z użyciem materiału ściernego? Materiał ścierny to nic innego jak ścierniwo w postaci chociażby piasku, które w strudze silnego, sprężonego powietrza „kierowane” jest na powierzchnię, którą chcemy oczyścić. Powierzchnię zazwyczaj oczyszczamy ze rdzy, starej powłoki malarskiej, lakierów, gumy i innych zabezpieczeń i powstałych zabrudzeń. Proces piaskowania wykonujemy przed procesem nakładania farby czy lakierów na różnego rodzaje powierzchnie: metalowe, drewniane, plastikowe, ceglane itd.

Piaskowanie - stara/nowa metoda czyszczenia

Metodę piaskowania możemy przyrównać do szlifowania, jednak w tym przypadku otrzymujemy wymaganą do malowania szorstkość powierzchni, czyścimy dokładniej w trudno dostępnych miejscach, a przede wszystkim wykorzystujemy różnego rodzaju ścierniwa dzięki czemu jesteśmy w stanie oczyścić niemalże każdą powierzchnię, z każdego rodzaju materiału bez jego uszkodzenia!

Piaskowanie jako metoda czyszczenia istnieje od dawien dawna. Jednak mało kto wie, piaskowanie jest prawnie zabronione w Polsce. Przychodzi tutaj aspekt BHP i wpływu szkodliwych czynników na zdrowie operatora oraz otoczenia. Jak wiemy, podczas zdzierania starej powłoki farby, lakieru, czy zaawansowanej rdzy, wydziela się duże zapylenie. Efekt jest znany ze wcześniej wspomnianego szlifowania. Jedyną dozwoloną metodą na używanie piasku kwarcowego jako materiału ściernego jest używanie go w tzw. otoczce wodnej – strumień piasku połączony z powietrzem oraz wodą. Dzięki temu, pylenie jest ograniczane w 99%. 

piaskowanie-kamienia-ogrodzenie

Dlaczego piaskowanie jest nową metodą? Może inaczej – piaskowanie jest coraz bardziej popularną usługą i metodą, która znajduje coraz to większe spektrum wykorzystywania do czyszczenia i renowacji przeróżnych rzeczy. Pomijając przemysł, w którym piaskowanie jest znane i używane od dawien dawna, tak takie gałęzie jak budownictwo, motoryzacja czy oczyszczanie miasta znajdują wykorzystanie w metodzie piaskowania.

Jako ścierniwo można stosować inne materiały ścierne jak: szlaka pomiedziowa, śrut, elektrokorund, a także jedne z najnowocześniejszych – soda, kuleczki szklane lub granulat szklany.

Przykładem praktycznym do czego wykorzystujemy piaskowanie:
– usuwanie rdzy, farby z metalowych powierzchni
– usuwanie starej powłoki lakieru z powierzchni drewnianych
– usuwanie zabrudzeń środowiskowych z cegły, kostki brukowej i innych

Klasa czystości oczyszczanej powierzchni

Klasa czystości to stopień w jakim zostanie usunięta farba, lakier czy rdza z oczyszczanej powierzchni. Według normy PN-ISO 8501-1 wyróżniamy 4 klasy czystości:
– SA 1
– SA 2
– SA 2,5
– SA 3

W klasie SA 3 oczyszczona powierzchnia musi być idealna – zero farby, lakieru czy rdzy. W klasie SA 1, farba i inne zanieczyszczenia na oczyszczanym podłożu nie są usuwane, a raczej tylko chropowacone – w taki sposób, aby nakładana nowa farba miała się do czego „przykleić”.

To od klienta zależy jak ma zostać oczyszczony dany element. 

W większości przypadków, klasa SA 2,5 w zupełności wystarcza i jest wymagana przez inwestorów.

Dzięki stosowaniu wszystkich możliwych dostępnych metod oczyszczania strumieniowego, jesteśmy w stanie oczyścić niemalże każdą powierzchnię z każdego zabrudzenia.

Zobacz naszą ofertę na piaskowanie mobilne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry