Piaskowanie – co to jest i do czego jest wykorzystywane?

Piaskowanie-metali-konstrukcja-stalowa

Czym jest piaskowanie?

Na początek trochę definicji. Piaskowanie jest to proces technologiczny polegający na czyszczeniu różnych powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza z dodatkiem wody lub też nie.

Dlaczego z użyciem materiału ściernego? Materiał ścierny to nic innego jak ścierniwo w postaci chociażby piasku, które w strudze silnego, sprężonego powietrza „kierowane” jest na powierzchnię, którą chcemy oczyścić. Powierzchnię zazwyczaj oczyszczamy ze rdzy, starej powłoki malarskiej, lakierów, gumy i innych zabezpieczeń i powstałych zabrudzeń. Proces piaskowania wykonujemy przed procesem nakładania farby czy lakierów na różnego rodzaje powierzchnie: metalowe, drewniane, plastikowe, ceglane itd.

Piaskowanie - stara/nowa metoda czyszczenia

Metodę piaskowania możemy przyrównać do szlifowania, jednak w tym przypadku otrzymujemy wymaganą do malowania szorstkość powierzchni, czyścimy dokładniej w trudno dostępnych miejscach, a przede wszystkim wykorzystujemy różnego rodzaju ścierniwa dzięki czemu jesteśmy w stanie oczyścić niemalże każdą powierzchnię, z każdego rodzaju materiału bez jego uszkodzenia!

Piaskowanie jako metoda czyszczenia istnieje od dawien dawna. Jednak mało kto wie, jest ono prawnie zabronione. Przychodzi tutaj aspekt BHP i wpływu szkodliwych czynników na zdrowie operatora oraz otoczenia. Jak wiemy, podczas zdzierania starej powłoki farby, lakieru, a na pewno zaawansowanej rdzy, wydziela się duże zapylenie. Efekt znany ze wcześniej wspomnianego szlifowania. Jedyną dozwoloną metodą na używanie piasku kwarcowego jako materiału ściernego jest używanie go w tzw. otoczce wodnej – strumień piasku połączony z powietrzem oraz wodą. Dzięki temu, pylenie ograniczane jest do 99%. 

piaskowanie-kamienia-ogrodzenie

Dlaczego piaskowanie jest nową metodą? Może inaczej – piaskowanie jest coraz bardziej popularną usługą i metodą, która znajduje coraz to większe spektrum wykorzystywania do przeróżnych rzeczy. Pomijając przemysł, w którym piaskowanie jest znane i używane od dawien dawna, tak takie gałęzie jak budownictwo, motoryzacja czy oczyszczanie miasta znajdują wykorzystanie w metodzie piaskowania.

Jako ścierniwo można stosować inne materiały ścierne jak: szlaka pomiedziowa, śrut, elektrokorund, a także jedne z najnowocześniejszych – soda, kuleczki szklane lub granulat szklany.

Przykładem praktycznym do czego wykorzystujemy piaskowanie:
– usuwanie rdzy, farby z metalowych powierzchni
– usuwanie stare powłoki lakieru z powierzchni drewnianych
– usuwanie zabrudzeń środowiskowych z cegły, kostki brukowej i innych

Klasa czystości oczyszczanej powierzchni

Klasa czystości to stopień w jakim zostanie usunięta farba, lakier czy rdza z oczyszczanej powierzchni. Według normy PN-ISO 8501-1 wyróżniamy 4 klasy czystości:
– SA 1
– SA 2
– SA 2,5
– SA 3

W klasie SA 3 oczyszczona powierzchnia musi być idealna – zero farby, lakieru czy rdzy. W klasie SA 1, farba i inne zanieczyszczenia na oczyszczanym podłożu nie są usuwane, a raczej tylko chropowacone – w taki sposób, aby nakładana nowa farba miała się do czego „przykleić”.

To od klienta zależy jak ma zostać oczyszczony dany element. 

Dzięki stosowaniu wszystkich możliwych dostępnych metod oczyszczania strumieniowego, jesteśmy w stanie oczyścić niemalże każdą powierzchnię z każdego zabrudzenia.

Zobacz naszą ofertę na piaskowanie mobilne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry