Renowacja domów drewnianych w dzisiejszych czasach staje się nieodzownym elementem utrzymania obiektów drewnianych w dobrej kondycji. Proces taki należy powtarzać raz na kilka lat.
Renowacja domów - kiedy i od czego zacząc?
Każdy rodzaj drewna, z którego zbudowane są wszelkiego rodzaju domy drewniane są narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych jak i środowiskowych. Stawiając dom z surowego budulca, należy go odpowiednio dobrze zaimpregnować i zabezpieczyć przed dalszym użytkowaniem. Po kilku latach wpływu słońca, deszczu, drzew i różnego rodzaju pylenia, drewno traci swój blask. Lakier, farba lub inne zabezpieczenie zaczynają się łuszczyć i odchodzić od ścian naszego domu. Dodatkowo, mogą występować różnego rodzaju siwizny drewna, zacieki czy też grzyby, powodujące niszczenie drewna oraz nieestetyczny wygląd domu. Taki objaw zazwyczaj występuje po kilku latach i należy temu zaradzić. Drewniane domy wymagają od właściciela skupienia większej uwagi na pielęgnację i dbanie w porównaniu do budynków murowanych. Ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego czasu na przeprowadzenie renowacji. Unikamy zimy, deszczowych aur, wilgoci. Przeprowadzamy renowacje najlepiej w sezonie letnim.
W pierwszej kolejności czyszczenie drewna...
Pierwszym etapem, kiedy ocenimy, że stan naszego domu wymaga poprawy jest oczyszczenie drewna. Z pomocą przychodzi nam tutaj obróbka strumieniowo-ścierna wykorzystująca różne metody czyszczenia. Najpopularniejszą z nich jest klasyczne piaskowanie lub bardziej nowoczesna metoda sodowania. Posługując się tymi metodami, jesteśmy w stanie usunąć wszelakie zanieczyszczenia powstałe na drewnianych ścianach naszego domu jak i starą, łuszczącą się farbę czy też lakier. Dzięki temu, drewno powraca do swojego surowego stanu sprzed kilku lat. Od stanu i twardości drewna zależy dobór odpowiedniej metody czyszczenia. Sodowanie drewna uważa się za mniej inwazyjną metodę i stosuje się ją w miękkim drewnie takim jak: sosna czy jodła. Natomiast piaskowanie drewna nadal uznawane jest za odpowiednią metodę czyszczenia domów drewnianych z tych twardszych drzew jak i tych miękkich. W głównej mierze to od samego operatora i jego doświadczenia zależy obróbka drewna.
Jakie są przeciwskazania do piaskowania domów drewnianych?
W głównej mierze nie ma żadnych przeciwskazań do obróbki drewna metodą piaskowania czy też sodowania. Piaskowanie nie ingeruje w stolarkę okienną, dach, rynny czy inne elementy wchodzące w skład domu. Wszystkie newralgiczne komponenty budynku, które mogą zostać naruszone podczas czyszczenia zostają w odpowiedni sposób zabezpieczone. W kolejnym etapie, wykonane zabezpieczenie tych elementów jest także wykorzystywane podczas malowania. Metoda piaskowania domów daje dużo większą gwarancję ochrony i efektywnego przyczepienia się położonego zabezpieczenia drewna w stosunku do innych metod mechanicznych czy ręcznych. Natomiast, najgorszy wybór to taki, w którym nie wykonamy etapu oczyszczenia drewna, a położymy kolejną warstwę lakieru czy lakierobejcy. W tym przypadku ludzie idą na przysłowiowe skróty, które ukazują za rok czy dwa, że odmalowanie domu zdało się na nic i odświeżyło budynek tylko na jeden sezon. Dodatkowo, czyszczenie grubszej warstwy lakieru przekłada się na czas obróbki, a w końcowej fazie na koszt. Zaoszczędzone pieniądze przy niewykonaniu czyszczenia odbijają się większymi kosztami w późniejszym czasie.
Malowanie domu drewnianego - czym zabezpieczyć drewno
Po wykonaniu etapu czyszczenia, przychodzi czas na zabezpieczenie naszego drewna. W tym momencie mamy czystą i surową strukturę ścian naszego budynku. Po dokładnym oczyszczeniu drewna z pozostałości po piaskowaniu lub sodowaniu, czyli powstałego pyłu i kurzu, deski lub bale gotowe są do impregnacji. W dzisiejszych czasach, dobór producenta i odpowiedniego zabezpieczenia drewna przyprawia o ból głowy każdą osobę, która podejmuje się takiej operacji. Na rynku występują impregnaty 3w1, oddzielnie impregnaty i lakiery, lakierobejce, oleje, lazury woski i inne stworzone produkty do konserwacji drewna. Wyżej wymienione produkty można aplikować w sposób natryskowy lub ręczny. Jedni uważają, że surowe drewno, a w szczególności w przypadku kiedy jest suche, musi kolokwialnie wpić impregnat. Wtedy dużo lepszym wyborem jest nakładanie impregnatu pędzlem. Naszym zdaniem, należy trzymać się zasady, żeby wybierać sprawdzonego producenta powłok zabezpieczających, a jednocześnie jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie oddzielnie impregnatu i lakieru czy lazury, używajmy do tego tej samej firmy.
Warto przeprowadzać renowacje domów drewnianych
Jak wspomnieliśmy na samym początku, warto dbać i odświeżać na bieżąco domy drewniane. Mówimy tu nie tylko o domach mieszkalnych, ale także tych sezonowych, mniejszych składach czy komórkach. Każdy budynek znajdujący się na zewnątrz i narażony na warunki atmosferyczne będzie się niszczył z odpowiednim czasem. Nie warto nie robić nic w kierunku renowacji, ze względu na stratę na jakości drewna, jego estetyki, a na samym końcu swoich pieniędzy. Decydując się na drewnianą konstrukcje waszych budynków, warto wziąć pod uwagę fakt, że co kilka sezonów trzeba będzie odrestaurować nasze drewno.
KONTAKT
Zadzwoń lub skontaktuj się za pomocą formularza kontaktowego. Przedstaw nam zakres materiału do piaskowania.
OFERTA/USŁUGA
Otrzymasz od nas ofertę piaskowania/szkiełkowania/sodowania. Usługę wykonamy solidnie i w krótkim terminie.
Tylko i wyłącznie piaskowanie takich domow drewnianych!!!
Robiłem takie coś w ubiegłym roku… Super efekt…