Piaskowanie elewacji z cegły jest bardzo skuteczną metodą do wykonania renowacji i odświeżania murów, elewacji czy ścian. Cegła wymaga usunięcia zabrudzeń, którym klasyczna myjka nie daje rady. Na czym polega piaskowanie i kiedy je stosować do cegły?
Piaksowanie elewacji z cegły - na czym polega?
Piaskowanie elewacji polega na usuwaniu wszelakich zabrudzeń z czyszczonej powierzchni za pomocą strumienia powietrza z dodatkiem materiału ściernego w postaci piasku kwarcowego lub innego mniej inwazyjnego czyściwa. Zabrudzenia z powierzchni cegły odpadają na skutek ścierania. Piaskowanie ma cechy podobne do efektu szlifowania, jednak dwie podstawowe różnice – wiele gładsza powierzchnia po piaskowaniu oraz usunięcie zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc i zakamarów.
Czy piaskowanie cegły jest inwazyjną metodą?
Z racji tego, że piaskowanie można kojarzyć z dużym ciśnieniem i działaniem na skalę przemysłową, dobór odpowiedniego ścierniwa, o odpowiedniej gradacji oraz dostosowanie właściwego ciśnienia pracy to podstawowe kwestie, dzięki którym piaskowanie daje najlepszy efekt pod względem usunięcia zabrudzeń przy nienaruszeniu struktury i budowy cegły. Do czyszczenia cegły używamy najpopularniejszych i najbardziej efektywnych ścierniw – piasku kwarcowego (w otoczce wody), sody lub szkła. Równie dobrze na specjalne życzenie, można uzyskiwać tzw. efekt postarzania – umyślne uszkadzanie cegły – wyżłabianie jej czy wyrabianie porów. Pomimo dobrania odpowiednich parametrów do piaskowania, operator powinien uważać na to jak piaskuje oraz sprawdzać jak zachowuje się cegła.
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem piaskowania cegły?
Najważniejszą sprawą przed wykonaniem renowacji ściany czy całej elewacji z cegły jest wykonanie testu na niewielkim fragmencie powierzchni. Każda cegła jest inna, przebywająca w innych warunkach atmosferycznych, w różnych strefach klimatycznych, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich parametrów czyszczenia do obrabianej cegły.
Stare powierzchnie z cegły zazwyczaj są przykryte grubą warstwą tynku lub zaprawy, którą przed piaskowaniem należy skuć mechanicznie. Kolejną standardową operacją jest zabezpieczanie tych elementów, których nie chcemy uszkodzić lub oczyszczać. W przypadku budynków są to okna, drzwi czy elementy blacharskie. Niezabezpieczone okna mogą zostać zmatowione, a czyściwo może dostać się do środka budynku w formie piasku lub kurzu,
Jakie są metody czyszczenia elewacji?
Najpopularniejszą metodą jest piaskowanie w osłonie wodnej potocznie zwanej jako hydropiaskowanie. Wykorzystując wodę, piaskowanie jest efektywniejsze. Strumień piasku rozpraszany jest dużo efektywniej niż przy zwykłym piaskowaniu. Dodatkowo, cegła jest od razu zmywana z czyszczonego zabrudzenia.
Kolejną metodą usuwania zabrudzenia z cegły jest sodowanie. Soda jest tak delikatnym materiałem ściernym (skala Mosha ok. 2,5), że w praktyce nie jest możliwe naruszenie uszkodzenie czyszczonej powierzchni. Sodowanie nadaje się do najdelikatniejszych i najbardziej kruchych cegieł, cegieł klinkieroych, piaskowców i wszystkich innych elewacji, które są łatwo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jedyną wadą sodowania jest cena. Koszt sody w porównaniu do piasku jest nawet 10-krotnie większy.
Szkiełkowanie, które wykorzystuje drobne szkło jako materiał ścierny jest trzecią popularną metodą przy czyszczeniu cegły. Cena usługi jest zbliżona do sodowania, jednak agresywność ścierniwa plasuje się pomiędzy piaskiem a sodą. Metodę szkiełkowania można wykonywać w otoczce wody.
Poniżej krótki film z pracy nad bardzo wymagającą cegłą, przykrytą grubą warstwą tynku. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Zachęcamy do kontaktu! Wykonujemy czyszczenie elewacji nie tylko z cegły, a wycena i test jest darmowa!
KONTAKT
Zadzwoń lub skontaktuj się za pomocą formularza kontaktowego. Przedstaw nam zakres materiału do piaskowania.
OFERTA/USŁUGA
Otrzymasz od nas ofertę piaskowania/szkiełkowania/sodowania. Usługę wykonamy solidnie i w krótkim terminie.
Dziendobry proszę o wycene piaskowania cegły wewnątrz budynku ok 200 m2 w Radomiu jaki to jest plus minus koszt?
Zapraszamy do kontaktu email.
W celu wyceny, proszę o przesłanie zdjęć jak wygląda cegła.
Pozdrawiam.
Z pewnością piaskowanie cegły to technika, która ma wiele zalet zarówno w kontekście elewacji zewnętrznej, jak i wnętrz budynku. Zewnętrznie, piaskowanie odnawia i przywraca świeżość elewacji, jednocześnie nie naruszając struktury cegły. Można tu także mówić o wartości dodanej w postaci estetycznej – odnowiona elewacja to wizytówka każdego budynku. Jeżeli chodzi o wnętrza, piaskowane ściany z cegły tworzą unikalną atmosferę i nadają pomieszczeniom charakter. Taki surowy, ale stylowy wygląd ceglanej ściany doskonale komponuje się z różnymi rodzajami mebli i dodatków. W nowoczesnych aranżacjach, surowa cegła może stanowić idealne tło dla mebli w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Wnętrza w stylu boho czy industrialnym również zyskują na dodaniu piaskowanej cegły jako elementu wykończeniowego. Cegła wewnętrzna nie tylko upiększa, ale i często pełni funkcję praktyczną. Jest odporna na uszkodzenia, co sprawia, że stanowi doskonałą inwestycję na lata. Odpowiednio zabezpieczona po piaskowaniu, nie wymaga częstego konserwowania i jest łatwa w utrzymaniu. W połączeniu z odpowiednio dobranym oświetleniem, na przykład lampami industrialnymi, i meblami z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy metal, cegła może stać się prawdziwą ozdobą wnętrza. Wprowadza do pomieszczeń ciepło i niepowtarzalny klimat, który trudno uzyskać przy użyciu innych materiałów. Dlatego warto odświeżyć cegłę wykorzystując technikę piaskowania.
Bardzo trafne i praktyczne spostrzeżenia. Pozdrawiam.