507 629 849 biuro@ekosbc.pl

EKO SB-C

Piaskowanie, sodowanie, szkiełkowanie. Mobilne piaskowanie metali, sodowanie karoserii, szkiełkowanie aluminium. Obróbka strumieniowo-ścierna metali, piaskowanie drewna, cegły. Piaskowanie Radom, piaskowanie Pionki.

Piaskowanie elewacji z cegły – czyszczenie ciśnieniowe i renowacja

piaskowanie cegły

Piaskowanie elewacji z cegły jest bardzo skuteczną metodą do wykonania renowacji i odświeżania murów, elewacji czy ścian. Cegła wymaga usunięcia zabrudzeń, którym klasyczna myjka nie daje rady. Na czym polega piaskowanie i kiedy je stosować do cegły?

Piaksowanie elewacji z cegły - na czym polega?

Piaskowanie elewacji polega na usuwaniu wszelakich zabrudzeń z czyszczonej powierzchni za pomocą strumienia powietrza z dodatkiem materiału ściernego w postaci piasku kwarcowego lub innego mniej inwazyjnego czyściwa. Zabrudzenia z powierzchni cegły odpadają na skutek ścierania. Piaskowanie ma cechy podobne do efektu szlifowania, jednak dwie podstawowe różnice – wiele gładsza powierzchnia po piaskowaniu oraz usunięcie zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc i zakamarów. 

Czy piaskowanie cegły jest inwazyjną metodą?

Z racji tego, że piaskowanie można kojarzyć z dużym ciśnieniem i działaniem na skalę przemysłową, dobór odpowiedniego ścierniwa, o odpowiedniej gradacji oraz dostosowanie właściwego ciśnienia pracy to podstawowe kwestie, dzięki którym piaskowanie daje najlepszy efekt pod względem usunięcia zabrudzeń przy nienaruszeniu struktury i budowy cegły. Do czyszczenia cegły używamy najpopularniejszych i najbardziej efektywnych ścierniw – piasku kwarcowego (w otoczce wody), sody lub szkła.  Równie dobrze na specjalne życzenie, można uzyskiwać tzw. efekt postarzania – umyślne uszkadzanie cegły – wyżłabianie jej czy wyrabianie porów. Pomimo dobrania odpowiednich parametrów do piaskowania, operator powinien uważać na to jak piaskuje oraz sprawdzać jak zachowuje się cegła.

Piaskowanie cegły - elewacja
Piaskowanie elewacji z cegły

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem piaskowania cegły?

Najważniejszą sprawą przed wykonaniem renowacji ściany czy całej elewacji z cegły jest wykonanie testu na niewielkim fragmencie powierzchni. Każda cegła jest inna, przebywająca w innych warunkach atmosferycznych, w różnych strefach klimatycznych, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich parametrów czyszczenia do obrabianej cegły.

Stare powierzchnie z cegły zazwyczaj są przykryte grubą warstwą tynku lub zaprawy, którą przed piaskowaniem należy skuć mechanicznie. Kolejną standardową operacją jest zabezpieczanie tych elementów, których nie chcemy uszkodzić lub oczyszczać. W przypadku budynków są to okna, drzwi czy elementy blacharskie. Niezabezpieczone okna mogą zostać zmatowione, a czyściwo może dostać się do środka budynku w formie piasku lub kurzu,

piaskowanie cegły budynek

Jakie są metody czyszczenia elewacji?

Najpopularniejszą metodą jest piaskowanie w osłonie wodnej potocznie zwanej jako hydropiaskowanie. Wykorzystując wodę, piaskowanie jest efektywniejsze. Strumień piasku rozpraszany jest dużo efektywniej niż przy zwykłym piaskowaniu. Dodatkowo, cegła jest od razu zmywana z czyszczonego zabrudzenia. 

Kolejną metodą usuwania zabrudzenia z cegły jest sodowanie. Soda jest tak delikatnym materiałem ściernym (skala Mosha ok. 2,5), że w praktyce nie jest możliwe naruszenie uszkodzenie czyszczonej powierzchni. Sodowanie nadaje się do najdelikatniejszych i najbardziej kruchych cegieł, cegieł klinkieroych, piaskowców i wszystkich innych elewacji, które są łatwo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jedyną wadą sodowania jest cena. Koszt sody w porównaniu do piasku jest nawet 10-krotnie większy.

Szkiełkowanie, które wykorzystuje drobne szkło jako materiał ścierny jest trzecią popularną metodą przy czyszczeniu cegły. Cena usługi jest zbliżona do sodowania, jednak agresywność ścierniwa plasuje się pomiędzy piaskiem a sodą. Metodę szkiełkowania można wykonywać w otoczce wody.

Piaskowanie cegły

Poniżej krótki film z pracy nad bardzo wymagającą cegłą, przykrytą grubą warstwą tynku. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zachęcamy do kontaktu! Wykonujemy czyszczenie elewacji nie tylko z cegły, a wycena i test jest darmowa!

KONTAKT

Zadzwoń lub skontaktuj się za pomocą formularza kontaktowego. Przedstaw nam zakres materiału do piaskowania.

OFERTA/USŁUGA

Otrzymasz od nas ofertę piaskowania/szkiełkowania/sodowania. Usługę wykonamy solidnie i w krótkim terminie.

Piaskowanie elewacji z cegły – czyszczenie ciśnieniowe i renowacja

4 komentarze do “Piaskowanie elewacji z cegły – czyszczenie ciśnieniowe i renowacja

  1. Z pewnością piaskowanie cegły to technika, która ma wiele zalet zarówno w kontekście elewacji zewnętrznej, jak i wnętrz budynku. Zewnętrznie, piaskowanie odnawia i przywraca świeżość elewacji, jednocześnie nie naruszając struktury cegły. Można tu także mówić o wartości dodanej w postaci estetycznej – odnowiona elewacja to wizytówka każdego budynku. Jeżeli chodzi o wnętrza, piaskowane ściany z cegły tworzą unikalną atmosferę i nadają pomieszczeniom charakter. Taki surowy, ale stylowy wygląd ceglanej ściany doskonale komponuje się z różnymi rodzajami mebli i dodatków. W nowoczesnych aranżacjach, surowa cegła może stanowić idealne tło dla mebli w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Wnętrza w stylu boho czy industrialnym również zyskują na dodaniu piaskowanej cegły jako elementu wykończeniowego. Cegła wewnętrzna nie tylko upiększa, ale i często pełni funkcję praktyczną. Jest odporna na uszkodzenia, co sprawia, że stanowi doskonałą inwestycję na lata. Odpowiednio zabezpieczona po piaskowaniu, nie wymaga częstego konserwowania i jest łatwa w utrzymaniu. W połączeniu z odpowiednio dobranym oświetleniem, na przykład lampami industrialnymi, i meblami z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy metal, cegła może stać się prawdziwą ozdobą wnętrza. Wprowadza do pomieszczeń ciepło i niepowtarzalny klimat, który trudno uzyskać przy użyciu innych materiałów. Dlatego warto odświeżyć cegłę wykorzystując technikę piaskowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę