Piaskowanie drewna – renowacja powierzchni drewnianych

Piaskowanie drewna - do czego służy?

Piaskowanie drewna to metoda obróbki strumieniowej pod ciśnieniem powietrza pozwalająca oczyścić powierzchnię drewnianą. Dzięki temu, możemy usunąć starą powłokę lakieru, farby, lakierobejcy czy innych zabezpieczeń stosowanych na wierzchni drewnianej. 

Dzięki dostępnej gamie ścierniw, które można dobierać do odpowiedniego rodzaju drewna, piaskowanie jest bardzo efektywne, efektowne, a co najważniejsze nie „psuje” struktury drewna. Przewaga nad szlifierką? Zdecydowanie tak! Szlifierka nie jest w stanie usunąć lakieru z zakamarków – miejsc trudno dostępnych oraz powierzchni nierównych. Papier ścierny? Najtańsza metoda – jednak czasochłonna, a na końcu i tak nie widać zadowalającego efektu. 

Obróbka ciśnieniowa pozwala na dotarcie strumienia powietrza w połączeniu z materiałem ściernym do każdego, trudno dostępnego miejsca na powierzchni drewnianej. Jako materiał ścierny najczęściej wykorzystywany jest piasek kwarcowy, ze względu na dosyć dobrą jakość obrobionego materiału w porównaniu do ceny. Rewelacyjny efekt wychodzi po zastosowaniu drobnej mączki szklanej lub sody. Są to ścierniwa tak naprawdę bezinwazyjne.

beczki_keg_piaskowanie_renowacja

Przykładowe oczyszczenie dębowych beczek. Zastosowano tutaj piasek kwarcowy w najmniejszej granulacji ze względu na to, że drewno to dąb – czyli twardy. Jednak jak to z zabytkami bywa, trzeba uważać na ich wiek… Dodatkowo, oczyszczone zostały metalowe opaski.

Każde drewno jest inne, inaczej zabezpieczone, różnymi farbami pomalowane. Niestety, najgorsze są farby olejne. Zazwyczaj nikt nie żałował jej ilości przy nakładaniu pierwszy raz na powierzchnię. A podczas obróbki nie jest kolorowo to usunąć…

Obrabiać powierzchnie drewniane można w każdej postaci. Poniżej klient zażyczył sobie zmianę koloru frontów mebli i wybrał metodę piaskowania. Co ciekawe, odesłała go firma, która trudni się w obróbce drewna – prawdopodobnie próbowali usuwać lakier szlifierkami.

Fronty_mebli_piaskowanie

Efekt przepiękny. Fronty drzwiczek można lakierować od nowa, na czystą, świeżą powierzchnię drewnianą. Wgłębienia, różne profile – wszystko wyczyszczone idealnie i dokładnie, a to za sprawą podciśnienia.

Nie zawsze drewno jest twarde – typu dąb, w przeważającej większości zleceń wykonujemy na drewnie sosnowym. Tak jak wyżej wspominałem, kwestią jest dobranie odpowiedniego materiału ściernego.

Najfajniejsze są zabytki...

Odnawianie i przywracanie drugiej młodości zabytkom to fajne uczucie wizualne. Gdy widzisz zmarnowaną rzecz, która z racji swojego wieku straciła na efekcie wizualnym, ale struktura i przeznaczenie elementu jest trwałe, nie ma się co zastanawiać – renowacja!

Stare meble, stare szafy, zabytkowe skrzynie, kegi, beczki, stoły i wiele innych stworzonych rzeczy i przedmiotów można poddać pod renowację metodą piaskowania.

Piaskowanie_drewnianej_szafy_renowacja

Zachęcamy obejrzeć piaskowanie drewna w praktyce na naszym krótkim filmiku poniżej. A także do przejrzenia kanału i naszej oferty usług czyszczenia strumieniowo-ściernego!

www.ekosbc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry