507 629 849 biuro@ekosbc.pl

EKO SB-C

Piaskowanie, sodowanie, szkiełkowanie. Mobilne piaskowanie metali, sodowanie karoserii, szkiełkowanie aluminium. Obróbka strumieniowo-ścierna metali, piaskowanie drewna, cegły. Piaskowanie Radom, piaskowanie Pionki.

SZKIEŁKOWANIE

Szkiełkowanie jest to podobny proces do piaskowania. W procesie szkiełkowania używamy inne ścierniwo, jakim są kulki szklane lub granulat szklany. Technologia ta stosowana jest głównie do oczyszczania elementów aluminiowych i stali kwasoodpornych (tzw. kwasówka). Standardowo, powierzchnia po szkiełkowaniu nie jest błyszcząca, lecz ma satynowy półpołysk. W zależności od zastosowanej granulacji ścierniwa, można uzyskać powierzchnię od matowego przez półmat aż po połysk.

Proces szkiełkowania charakteryzuje się ogromną elastycznością, która nie wywołuje ścierania erozyjnego, dlatego może być stosowana do obróbki elementów delikatnych i kruchych oraz wyrobów o precyzyjnych kształtach. Uzyskany efekt wizualny powierzchni jest niewątpliwie wyjątkowy w swoim charakterze, nie dający uzyskać się żadną inną obróbką ścieralną. Uzyskana powierzchnia obrabianego metalu może być matowa, w połowie matowa, w połowie nabłyszczona lub błyszcząca oczywiście w zależności od użytej granulacji czyściwa.

Szkiełkowanie jest doskonałą alternatywą dla żmudnego polerowania silnika szczotkami drucianymi lub innymi narzędziami drucianymi. Po procesie szkiełkowania wychodzą na wierzch wszelkie wady odlewu, takie jak mikropęknięcia, czy wżery.

Używane ścierniwa

Zastosowanie metody szkiełkowania

Czy warto zdecydować się na szkiełkowanie?

Różnego rodzaju elementy aluminiowe lub wytworzone ze stali kwasoodpornej poddajemy procesowi szkiełkowania. Kuleczki szklane usuwają przebarwienia po spawach, smugi oraz inne zabrudzenia na powierzchni metalu. Części i powierzchnie ze stali czy żeliwa poddajemy procesowi piaskowania. 

Za pomocą szkiełkowania można nadać powierzchni estetyczny wygląd. Szkiełkowanie jest z pewnością procesem delikatnym w obróbce metali, w rezultacie nie uszkadza takich elementów jak gwinty, szpilek czy łożysk. Szkiełkowanie aluminium, szkiełkowanie stali nierdzewnej czy drewna to główne zastosowanie tej metody.

Przed wykonaniem procesu szkiełkowania, element czy też powierzchnię należy oczyścić ze smarów, olejów czy innych powierzchownych zanieczyszczeń, ze względu na to, że brud rozmaże się podczas oczyszczania metodą szkiełkowania. Reasumując, szkiełkowanie jest jednym z efektownych metod oczyszczania oraz daje wspaniałe efekty wizualne – elementy jak fabrycznie nowe.

Przewiń na górę